EU - zwei Geschwindigkeiten. Europäisches Magazin SOWA. Herausgeber: Stefan KOSIEWSKI, Frankfurt am Main
Blog > Komentarze do wpisu
czy deficyt w handlu z Rosją nie bierze się stąd, że Polska mniej kupuje, niż do Rosji soprzedaje?

Zbigniew Płukar Polska ma rekordowy deficyt w handlu z Rosją przez drogą ropę i gaz.

W zeszłym roku Polska miała ponad 12 mld euro deficytu w handlu z Rosją. Ten rekord to skutek gwałtownego wzrostu cen ropy i gazu, które sprowadzamy głównie ze Wschodu. W zeszłym roku eksport polskich towarów do Rosji wrócił do poziomu sprzed kryzysu i wyniósł ok. 6,14 mld euro. Ale dużo bardziej wzrosły wydatki Polski na import z Rosji. Wyniosły niemal 18,4 mld euro, o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej. I w efekcie handel z Rosją w zeszłym roku zakończyliśmy z deficytem 12,2 mld euro (ponad 50 mld zł) - największym od 20 lat.
Na Polskę przypada już jedna ósma całego deficytu UE w handlu z Rosją - wynika z danych za trzy kwartały 2011 r., opublikowanych przez unijny urząd statystyczny Eurostat.
 · około godziny temu

  • Stefan Kosiewski ‎@Zbigniew Płukar - czy deficyt w handlu z Rosją nie bierze się stąd, że Polska mniej kupuje, niż do Rosji soprzedaje? Można także odwrócić Pana stwiierdzenie tytułowe i powiedzieć, że zbyt tanie są towary, które Polska sprzedaje. A czym właściwie Polska jeszcze handluje po tym, jak cały przemysł został zlikwidowany, lub sprzedany?
   14 minut(y) temu ·

https://www.facebook.com/groups/151241774916534/345131142194262/
Zbigniew Płukar Gazprom winduje ceny Polsce i Ukrainie, innym - obniża .

Rosyjski koncern obniżył ceny gazu dla kolejnych firm w Europie. A Ukraina w ślad za Polską o niższe ceny z Gazpromem będzie walczyć w arbitrażu.
Tańszy gaz z Rosji wytargowały niemiecki koncern Wingas, francuski GDF Suez, austriacki Econgas, włoski Sinergie oraz słowacki SPP, którego udziałowcami są GDF Suez i niemiecki E.ON Ruhrgas. Z tymi firmami Gazprom podpisał umowy o obniżce cen gazu importowanego z Rosji na podstawie długoterminowych kontraktów - powiedział w środę w Moskwie wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew cytowany przez rosyjską agencję prasową Interfax. Gazprom wyjaśnił że to "dopasowanie" warunków dostaw do wyjątkowo ciepłej w tym roku zimy. Nie ujawnił jednak skali obniżki.
Niemiecki koncern Wingas potwierdził niemieckiej agencji DPA, że uzgodnił z Gazpromem obniżkę cen, ale szczegółów też nie podał.
 · około godziny t
  • Stefan Kosiewski
   Czy rząd Tuska płaci za młodzieńczą przeszłość Sikorskiego na służbie tzw. prasy brytyjskiej, która rzuca się teraz upiornym cieniem na brak Polityki Wschodniej WSZYSTKICH rządów RP po Magdalence i tzw. okrągłym stole (wcześniejsze rządy ży...Zobacz więcej
   Węgry,UE i deficyt budżetow
   www.rp.pl
   UE grozi, że zawiesi pomoc dla gospodarki Węgier, jeśli Węgry nie ograniczą deficytu budżetowego - artykuł z Wall Street Journal
   2 minut(y) temu ·  ·

https://www.facebook.com/groups/151241774916534/345129672194409/
czwartek, 01 marca 2012, lech.walesa1

Polecane wpisy

mysowa's Videos auf Dailymotion